وبلاگ
  • ثبت نام
تصفیه آب
سه شنبه 28 ارديبهشت 1400.
.
الثلاثاء 7 شوال 1442.
.
May 18 2021.
.

تصفیه نیترات آب

یکی از دلایل تصفیه آب وجود عوامل تهدید کننده در مصرف آب  نیترات می باشد.

تصفیه نیترات آب

 

همان طور که می دانیم نزدیک به 40% از آب آشامیدنی ، برداشت از آب های زیر زمینی می باشد. نشت فاضلاب های صنعتی و شهری، تخلیه غیر بهداشتی فاضلاب در سطح زمین، دفع غیر بهداشتی کود های حیوانی ، استفاده از کود های نیتروژن دار در باغات و کشاورزی از مهم ترین عوامل خطرساز آب های زیر زمینی می باشد. آلودگی آب های زیر زمینی یا به صورت مناطق نقطه ای ورود چاه های فاضلاب یا مناطق غیر نقطه ای می باشد مانند مصرف کود های نیتروژن دار کشاورزی. از آنجا که حلالیت نیتروژن بالاست این ترکیب به راحتی از لایه های مختلف خاک جذب آب می شود و به سفره های زیرزمینی راه می یایند. نیتروژن موجود در آب را نیترات یا نیتریت می گویند بر حسب نوع ترکیب آن. که البته عوارض بسیار خطرناکی برای کودکان،زنان باردار،شیرده و کودکان زیر شش ماه و افراد مسن می باشد. در دستگاه گوارش کودکان نیترات به نیتریت تبدیل می شود. نیتریت موجب اکسید شدن آهن دو ظرفیتی در هموگلوبین خون شده ، هموگلوبین را به متهو گلبین که آهن سه ظرفیتی دارد تبدیل می کند. این ترکیب ظرفیت اکسیژن رسانی بسیار پایینی دارد.که برای کودکان بسیار عوارض جدی می باشد. با تصفیه اب خانگی می تواند این ترکیب خطرناک را حذف کرد. وقتی این ماده خطرناک مانع اکسیژن رسانی کافی به اندام ها می شود. بعد از مدتی رنگ پوست در ناحیه دور چشم ، به خصوص دهان کبود و آبی رنگ می گردد.که به این عارضه در کودکان سندرم کودکان آبی گفته می شود. این به این دلیل است که کودکان زیر شش ماه توانایی تبدیل سریع متهوگلوبین به هموگلوبین را ندارند. به همین دلیل مادران شیرده نسبت به آب مصرفی باید دقت بیشتری را داشته باشند چون نیترات از راه شیر به نوزادان منتقل می شود. یکی دیگر از مشکلات این می باشد که یون نیتریت خیلی ناپایدار و سمی می باشد. نیتریت سریعاً اکسید شده و به نیترات تبدیل می گردد. این یون در بدن با یون های آمین و یا آمیدها ترکیب شده و به نیتروزوآمین تبدیل می شود. که یک ترکیب ناشناخته و موجب سرطان می شود. باعث کاهش عملکرد غده تیروئید شده و این باعث کاهش ویتامین A در بدن می شود.

انواع روش های تصفیه آب


روش های متداولی برای حذف نیترات یا نیتریت می باشد. به دلیل پایدار بودن یون نیترات، عدم تمایل یون نیترات و حلالیت بالای آن نمی توان از روش های معمول چون انعقاد، فیلتراسیون و اکسیداسیون یون نیترات را حذف کرد.
رقیق سازی: در این روش تصفیه آب, آبی که بیش از حد مجاز یون نیترات دارد با آبی که میزان کمتری یون نیترات دارد مخلوط کرده . تا آب آشامیدنی به حد معمول نیترات برسد.
تبادل یون: یکی از بهترین روش ها ی تصفیه آب می باشد.در این مبادله از دو یون استفاده می شود. یون زئولیت که که به صورت طبیعی می باشد یون رزین ساختگی می باشد این یون به دو صورت کاتیونی و آنیونی می باشد.برای حذف نیترات از رزین های آنیونی استفاده می شود.
اسمز معکوس: در این روش آب با فشار از غشاء نیمه تراوا عبور کرده. این غشاء نمی گذارد که مولکول های درشتی که در آب می باشد، عبور کنند. به این ترتیب ناخالصی ها از آن جدا می شود. راندمان حذف جامدات محلول در این سیستم بیش از 99% می باشد.
بیولوژیکی: بهترین روش است که از باکتری شیمیواتوتروف هوازی استفاده می شود. نیتروژن آلی را به یون نیترات تبدیل می کند سپس باکتری شیمیو هتروتروف غیر هوازی طی فرآیندی نیترات را تبدیل به گاز ازت می کند و این گونه از محلول خارج می گردد. این روش به طور گسترده در کشورهای اروپایی استفاده می شود.
تقطیر: در این روش آب را جوشانده بخار آن ر ا جمع آوری و سپس سرد می کنند که به آن روش میعان می گویند. به این ترتیب محلول آب، به خصوص یون نیترات از آب جدا می گردد.این روش بهترین روش برای جداسازی 100% یون نیترات می باشد. البته این روش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد.
الکترودیالیز: در این روش به کمک الکتریسیته یون های محلول در آب توسط غشاء نیمه تراوا که کاتیون و آنیون به طور پیوسته کنار هم می باشند . از آب جدا می شود. در این مرحله آب باید مراحل پیش تصفیه آب را گذرانده باشد. چون سیستم به غلظت های بیش از 2500 میلی گرم در لیتر حساس می باشد.
احیای شیمیایی : در این روش از یون های احیاء کننده استفاده می شود . مانند یون های احیاء کننده آهن دو ظرفیتی . که به این ترتیب نیترات احیاء می شود و به گاز نیتروژن تبدیل شده از محلول آب جدا می شود.
براساس نتایج تحقیقاتی که انجام شده است کیفیفیت آب در روش بیولوژیکی بهتر از روش تصفیه آب,  اسمز معکوس، الکترودیالیز و تبادل یون می باشد. که تمامی دستگاه های تصفیه آب تهران آب این خصوصیات را دارند

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اطلاعات اولیه در مورد دستگاه های تصفیه آب

با توجه به زندگی شهر نشینی و آلودگی بیش از حد آب و هوا ، بیماری های ناشی از این آلودگی ها روز به روز در حال گسترش است. جلوگیری از ایجاد این نوع آلودگی ها، کار آسانی نیست، هرچند تا حدودی از ازدیاد آن ها جلوگیری می شود اما این آلودگی ها باید به نحوی از بین برود.در زمینه آلودگی آب، امری که باید انجام شود، تصفیه آب است.این عمل در تصفیه خانه ها برای زدودن آلودگی های آشکار و پنها از داخل آب انجام می شود که در حین آن سنگ ریزه ها و انواع میکروب ها و جلبک های آبی از بین می روند و به اصطلاح آب میکروب زدایی و گند زدایی می شود.

بعد از تصفیه آب در تصفیه خانه ها، بهتر است عمل تصفیه در محل مصرف نیز انجام شود. ما برای این کار انواع دستگاه های تصفیه آب را با کیفیت بالا با توجه به استانداردهای آب شرب تولید می کنیم. بعد از استفاده از این دستگاه ها، آب بسیار سالم و دارای اکسیژن بالا خواهد بود که می توانید با خیال راحت آن را مصرف کنید.

S5 Box

Login

Register