وبلاگ
  • ثبت نام
تصفیه آب
سه شنبه 6 مهر 1400.
.
الثلاثاء 21 صفر 1443.
.
Sep 28 2021.
.

بررسی روش های تصفیه آب های خانگی

دستگاه تصفیه آب های خانگی برای حذف یا کاهش آلودگی های آب آشامیدنی کاربرد دارد. که پارامترهای روش های تصفیه مختلفی در تصفیه آب خانگی موجود می باشد.
1. سختی آب
2. کلر و ترکیبات بیماری زا
3. فلزات سنگین
4. آلودگی های میکروبی

1. سختی آب : در تصفیه آب مهترین عامل سختی آب است .املاح موجود در آب باعث سختی آب می باشد. که البته تا حد مجازی املاح در آب موجود می باشد بیشتر از حد استاندارد به آن سختی آب گویند. تماس آب با ترکیبات آهکی که در زمین باعث ورود عوامل سختی در آب ها شده اصولاً آب های زیرزمینی از سختی زیادتری برخوردار می باشند. اگر هرچه میزان سختی آب بیشتر باشد شستشو با آب سخت صابون بیشتری باید مصرف کرد. در آب املاح کلسیم ومنیزیم که به این ترکیب کربنات کلسیم اطلاق می گردد.

ادامه مطلب: بررسی روش های تصفیه آب های خانگی

تصفیه نیترات آب

یکی از دلایل تصفیه آب وجود عوامل تهدید کننده در مصرف آب  نیترات می باشد.

تصفیه نیترات آب

 

همان طور که می دانیم نزدیک به 40% از آب آشامیدنی ، برداشت از آب های زیر زمینی می باشد. نشت فاضلاب های صنعتی و شهری، تخلیه غیر بهداشتی فاضلاب در سطح زمین، دفع غیر بهداشتی کود های حیوانی ، استفاده از کود های نیتروژن دار در باغات و کشاورزی از مهم ترین عوامل خطرساز آب های زیر زمینی می باشد. آلودگی آب های زیر زمینی یا به صورت مناطق نقطه ای ورود چاه های فاضلاب یا مناطق غیر نقطه ای می باشد مانند مصرف کود های نیتروژن دار کشاورزی. از آنجا که حلالیت نیتروژن بالاست این ترکیب به راحتی از لایه های مختلف خاک جذب آب می شود و به سفره های زیرزمینی راه می یایند. نیتروژن موجود در آب را نیترات یا نیتریت می گویند بر حسب نوع ترکیب آن. که البته عوارض بسیار خطرناکی برای کودکان،زنان باردار،شیرده و کودکان زیر شش ماه و افراد مسن می باشد. در دستگاه گوارش کودکان نیترات به نیتریت تبدیل می شود. نیتریت موجب اکسید شدن آهن دو ظرفیتی در هموگلوبین خون شده ، هموگلوبین را به متهو گلبین که آهن سه ظرفیتی دارد تبدیل می کند. این ترکیب ظرفیت اکسیژن رسانی بسیار پایینی دارد.که برای کودکان بسیار عوارض جدی می باشد. با تصفیه اب خانگی می تواند این ترکیب خطرناک را حذف کرد. وقتی این ماده خطرناک مانع اکسیژن رسانی کافی به اندام ها می شود. بعد از مدتی رنگ پوست در ناحیه دور چشم ، به خصوص دهان کبود و آبی رنگ می گردد.که به این عارضه در کودکان سندرم کودکان آبی گفته می شود. این به این دلیل است که کودکان زیر شش ماه توانایی تبدیل سریع متهوگلوبین به هموگلوبین را ندارند. به همین دلیل مادران شیرده نسبت به آب مصرفی باید دقت بیشتری را داشته باشند چون نیترات از راه شیر به نوزادان منتقل می شود. یکی دیگر از مشکلات این می باشد که یون نیتریت خیلی ناپایدار و سمی می باشد. نیتریت سریعاً اکسید شده و به نیترات تبدیل می گردد. این یون در بدن با یون های آمین و یا آمیدها ترکیب شده و به نیتروزوآمین تبدیل می شود. که یک ترکیب ناشناخته و موجب سرطان می شود. باعث کاهش عملکرد غده تیروئید شده و این باعث کاهش ویتامین A در بدن می شود.

ادامه مطلب: تصفیه نیترات آب

مراحل تصفیه آب وفیلترهای بکار رفته در آنها

 

1- مراحل تصفیه آب فیلتر الیافی 5میکرون از جنس پلی پروپلین:حذف کلیه گل ولای وموادکلوئیدی و زنگ اهن انگل ها و ذرات معلق قابل رویت در اب

مراحل تصفیه آب فیلتر الیافی

ادامه مطلب: مراحل تصفیه آب وفیلترهای بکار رفته در آنها

تصفیه آب چیست؟

در کل تصفيه آب به فرآيندي گفته مي شود که طي آن مواد شيمياي،آلايند هاي بيولوژيکي،فلزات سنگين،گاز هاي معلق از آن حذف مي شود. فرآيند تصفيه آب به شکل هاي مختلفي صورت مي گيرد.
تقطير،زلال سازي،ميکروفيلتراسيون،اولترافيلتراسيون،اسمز معکوس،روش تصفيه غشايي،فيلتر تند ماسه اي تصفيه آب با روش اسمز معکوسآب در کل ناخالصي هي زيادي با خود دارد. امروزه تکنولوژي جديدي به نام اسمز معکوس جايگاه خود را در جهان بدست آورده است. مناسب ترين و کاملترين روش جهت تصفيه آب مي باشد. 

ادامه مطلب: تصفیه آب چیست؟

بهداشت در تصفیه خانه ها

امروزه انتشار انواع آلودگی ها و میکروب ها به سلامت انسان ها لطمه وارد کرده است. این آلودگی ها از طریق هوا و همچنین انواع آب های آلوده به انسان منتقل می شود. مهم ترین منبع انتشار میکروب ها و آلودگی ها به داخل آب آشامیدنی، آلودگی و عدم رعایت بهداشت در تصفیه خانه هاست. عدم تشخیص به موقع این موضوع، موجب انتشار آلودگی به آب شرب مصرفی افراد می شود. بنابراین تصفیه آب و در کنار آن کنترل پیوسته دستگاه های تصفیه آب مورد نظر، برای مقابله با میکروب ها و سلامتی انسان ها ضروری است.

اطلاعات اولیه در مورد دستگاه های تصفیه آب

با توجه به زندگی شهر نشینی و آلودگی بیش از حد آب و هوا ، بیماری های ناشی از این آلودگی ها روز به روز در حال گسترش است. جلوگیری از ایجاد این نوع آلودگی ها، کار آسانی نیست، هرچند تا حدودی از ازدیاد آن ها جلوگیری می شود اما این آلودگی ها باید به نحوی از بین برود.در زمینه آلودگی آب، امری که باید انجام شود، تصفیه آب است.این عمل در تصفیه خانه ها برای زدودن آلودگی های آشکار و پنها از داخل آب انجام می شود که در حین آن سنگ ریزه ها و انواع میکروب ها و جلبک های آبی از بین می روند و به اصطلاح آب میکروب زدایی و گند زدایی می شود.

بعد از تصفیه آب در تصفیه خانه ها، بهتر است عمل تصفیه در محل مصرف نیز انجام شود. ما برای این کار انواع دستگاه های تصفیه آب را با کیفیت بالا با توجه به استانداردهای آب شرب تولید می کنیم. بعد از استفاده از این دستگاه ها، آب بسیار سالم و دارای اکسیژن بالا خواهد بود که می توانید با خیال راحت آن را مصرف کنید.

S5 Box

Login

Register